Organizace Chryzantéma Jižní Morava

Vítejte na oficiální stránce Organizace Chryzantéma Jižní Morava. Welcome on the side Society Chrysathemums South Moravia in Czech Republic.

Jak pěstovat

Nový příspěvek

Velkokvěté kulovité hrnkové chryzantémy
 

Velkokvěté kulovité hrnkové chryzantémy

(pěstitelský návod dle firmy BRANDKAMP - J. v.d. Driesch 1998)


Velkokvěté hrnkové chryzantémy s kulovitými květy jsou v celé Evropě velmi oblíbené pro dekorace hřbitovů v období Dušiček, ale též k pomníkům a památníkům.

Kultura zaštipovaná
Řízkování v týdnu 23/24, hrnkování o 2 týdny později, zaštípnutí (měkce!!) v týdnu 28.
Do hrnku 12 cm 1 řízek, do hrnku 15/16 cm 3 řízky. Květy budou mít v průměru 10 - 12 cm.

Kultura nezaštipovaná
Řízkování v týdnu 26/27, hrnkování o 2 týdny poté.
Do hrnku 11 cm 1 řízek, do hrnků 12/13 cm 3 řízky, do 15/16 cm 5 řízků. Květní koule budou veliké, v průměru asi 13 -17 cm. Nezaštipované rostliny jsou velmi pohledné, ale citlivější při přepravě než zaštipované.

Zatemňování
Pro kvetení ve druhé polovině října postačí zatemňování asi 12 dní, počínajíc od 3.8. Bílé odrůdy je lépe začít zakrývat o 5 dní dříve a déle (1.8.- 17.8).
Pro kvetení do poloviny října se začne zatemňovat stejně, ale prodlouží se o 6 dní déle.
Při teplém a slunečném počasí v době zatemňování je lépe je prodloužit o 5 - 7 dní. Delší zatemňování k získání ranějšího kvetení se nedoporučuje, protože je zde nebezpečí prázdných středů květů.

Retardace
Použije se Alar 0,3%, podle teploty a světelnosti 2 - 3x, poprvé při délce výhonů 5 - 7 cm. Bezpodmínečně nutný je postřik Alar 0,5 % po vyštípnutí postranních poupat jako opatření proti "dlouhému krku" pod květy. Toto neplatí pro venkovní kultury při chladnějším počasí.

Zálivka, hnojení
Kulovité hrnkové chryzantémy potřebují stejně jako všechny chryzantémy stejnoměrnou zálivku. Přeschnutí, zvláště do poloviny pěstitelské doby, znamená zatvrdnutí rostlin a následně jejich nestejnoměrný vývoj.
Potřeba živin je až na poslední 3 týdny pěstování vysoká. Z počátku potřebují převážně dusíkatou výživu, později draselnou. Pro řízkování, zvláště do sadbovačů, je vhodné pro podpoření zakořenění použít substrát s vyšší hladinou fosforu.

Ošetřování
Pěstovat lze ve všech typech zakrytých ploch (skleník, foliák, pařeniště). Ale od stadia barvu ukazujících poupat musí být teplota a vlhkost vzduchu regulovatelná. Zvláště je nutné předcházet zvýšené vlhkosti vzduchu a zamezit orosení rostlin, například pohybem vzduchu či přitopením.

 

Pěstitelský návod hrnkové kultury Aster ericoides Nowi-Belgii

(dle firemních podkladů firmy Brandkamp)


I.Řízená kultura

Řízkování: Obvykle se píchají 3 nezakořeněné řízky do hrnku vel. 10 - 10,5 cm. Substrát musí být dostatečně navlhčen a po napíchání řízků se musí opět důkladně zalít s přídavkem Previcur. Ihned poté se celá plocha pokryje mléčnou folií a úplně utěsní. Umístí se do stíněného skleníku, na folii nesmí dopadat přímé sluneční záření!
Po zakořenění řízků (dle ročního období za 10 - 14 dní) se večer folie odkryje a přes den se ještě po několik dní zakryje, aby se rostliny postupně otužily.
Zaštipování: Cca po 1 týdnu od odložení folie na výšku asi 4-5 cm. Druhé zaštípnutí následuje, když postranní výhony dosáhnou opět délky 4-5 cm. Podobně i třetí zaštípnutí. Zaštipovat se nesmí později než 4 dny po začátku krátkého dne!
Zatemňování: Od počátku 6. týdne kultury po řízkování začíná zatemňování. Zakrývá se 5 dní týdně od 18 do 8 hod. po dobu 4 týdnů. Rostliny jsou schopné prodeje s barevnými poupaty asi 14 dní po skončení zatemňování. Pokud se může zatemňovat 6 dní v týdnu, stačí začít zatemňovat o 1 týden později, při stejném termínu ukončení.
Teploty: Při zakořeňování 200C, později 17-180C.
Retardace: Alar 0,3% počínajíc 3.-4. dnem po 2. zaštípnutí, dále 1x týdně do stadia viditelných poupat.
Závlaha, hnojení: Nikdy nesmí rostliny zaschnout! Při příznivých klimatických podmínkách potřebují hodně vody. Do začátku krátkého dne potřebují více N-výživy v plných hnojivech, poté více P a K. S rostoucí velikostí rostlin stoupá potřeba živin. Zpočátku stačí přihnojovat roztoky 0,1% při každé zálivce, později 0,2%. V posledních 2 týdnech před prodejem nehnojit!
Substrát: Slabě nahnojený, propustný substrát, se schopností pufrování výkyvů.
Ochrana rostlin: Doporučují se preventivní postřiky proti padlí, od 4. týdne pěstování každých 10 dní Saprol nebo Bayleton. Proti třásněnce západní lze použít všechny běžné preparáty kromě Tamaron (pálí!). Pozor na mšice!
Pěstební doba: Celkem 11-12 týdnů, z toho 5 týdnů dlouhý den, 4 týdny krátký den a 2-3 týdny dopěstování. Bez přisvětlování lze zakořeňovat v týdnech 18-30.II. Normální kultura ve skleníku

Do hrnku 12-13 cm se píchá 1 řízek v pol. května a 3x se zaštípne, naposledy do konce července. Prodejné zboží bude koncem září až poč. října. Během pěstování je potřeba 2x postřik Alar 0,3%, prvně při výhonech 3-4 cm po posledním zaštípnutí, po 10 dnech opakovat.
Rychlejší je kultura s 3 řízky v hrnku 12-13 cm, množení v první pol. června, 2x zaštípnutí, naposledy do konce července, též 2x postřik Alar.
Pro velké rostliny v kontejneru se sází 2 zakořeněné rostliny koncem V. nebo 3 rostliny v pol. VI.do kontejneru 18-19 cm. Před tím se v sadbovačích 3 týdny zakořeňují. Dále se rostliny 2x - 3x zaštipují, nejpozději koncem července. Též postřik Alar 2x je též potřeba. Kvetení přichází rovněž koncem IX. až poč.X.

 

III. Normální venkovní kultura

Počátek kultury je stejně, jako u předchozího způsobu, ve skleníku. Podle počasí se rostliny od konce června mohou vystavit ven. Růst rostlin je venku kompaktnější než ve skleníku, postřik Alar pak není většinou potřeba.
Vybarvení květů, především u modrých a růžových odrůd, je intenzivnějších než ve skleníku. Termín kvetení je obdobný, spíše pozdnější než ve skleníku, až do poloviny října.

Žádné komentáře
 
Děkujeme že jste navštívili naší stránku. Thank you.