Organizace Chryzantéma Jižní Morava

Vítejte na oficiální stránce Organizace Chryzantéma Jižní Morava. Welcome on the side Society Chrysathemums South Moravia in Czech Republic.

Napsali o nás

Nový příspěvek

20. Jubilejní výstava chryzantém v Ivančicích
 
            Ve dnech 22. až 24. října se uskutečnila ve velkém sále Besedního domu v Ivančicích, letos už jubilejní, dvacátá výstava chryzantém. Slavnostního zahájení se zúčastnil starosta města Vojtěch Adam, který se netajil tím, že město má zájem, na pokračování této milé a krásné tradice v Ivančicích. Návštěvníky přivítal a popřál pěkný zážitek také předseda organizace Chryzantéma Jižní Morava Oskar Dvořák. Mimo jiných hostů, se přijela podívat místopředsedkyně parlamentu české republiky paní Miroslava Němcová a primátor města Stupava – Ing. Ján Béleš s chotí. V doprovodu našeho pana starosty si pan primátor výstavu prohlédl - a dle jeho slov - byl nadšen výstavou i Ivančicemi, ve kterých byl poprvé. Vzhledem k perspektivním vztahům mezi oběma regiony bude v nejbližších dnech vypracován návrh smlouvy o vzájemné spolupráci Ivančic a slovenské Stupavy.

            Ostatně ze Slovenska přijelo několik autobusů. Vždyť také nedílnou součástí spolku Chryzantéma Jižní Morava je už 4 roky rodina Chňupkových – mladých lidí ze Slovenska.

IMG_1273.jpg IMG_1274.jpg IMG_1275.jpg
IMG_1276.jpg IMG_1277.jpg IMG_1278.jpg

            V rozkvetlém sále Besedního domu bylo vystaveno na 30 druhů drobnokvětých i velkokvětých chryzantém v  květináčích, nejrůznějších barev -někdy doslova koule květů. Většinu výstavy ale tvořilo na 70 druhů velkokvětých chryzantém, naaranžovaných s velkým vkusem do kytic i různých seskupení. Z nich nejvzácnější nebo nejpracnější na pěstování je bezesporu - řízená kultura. Například Westlandy, Spajdry, Redfour, Kordia nebo Delta, které je třeba uměle přirychlit zastiňováním. Jinak by vykvetly až v prosinci - tyto květiny krátkého dne – jak se jim také říká.

IMG_1279.jpg IMG_1280.jpg IMG_1281.jpg
IMG_1282.jpg IMG_1283.jpg IMG_1284.jpg

            I když pěstitelé měli zasázené některé odrůdy stejné, díky jinému složení půdy vykvetly ve zcela jiných odstínech, nebo velikostech. V letošním roce překvapila paní Eva Blažková z Moravského Krumlova, svými – v průměru téměř dvaceti centimetrovými květy - odrůdy Dailly Miror.

IMG_1285.jpg IMG_1286.jpg IMG_1287.jpg
IMG_1288.jpg IMG_1289.jpg IMG_1290.jpg

            Smyslem této výstavy ale nebylo hodnotit kdo vypěstoval lepší nebo větší květy, ale – podělit se o tuto krásu s dalšími lidmi. Příprava celé výstavy i jednotlivých expozic je velice náročná, zejména zmíníme-li, že členové spolku jsou většinou v důchodovém věku. Vypěstovat a opatrně navozit květy, zelený dopňkový materiál, nádoby na aranžování - to vše nanosit do prvního poschodí sálu Besedního domu je opravdu náročné. Je to těžká práce, ale výsledek stojí za to. Ocenění ostatně zaznělo z mnoha úst návštěvníků, kterých bylo v letošním roce více než jiné roky. Přispělo k tomu také to, že výstava pokračovala netradičně v pondělí dopoledne, aby se mohli potěšit, nebo inspirovat záplavou květů v krásném secesním sále také žáci místních škol. Od mateřských, po střední.

IMG_1291.jpg IMG_1292.jpg IMG_1293.jpg
IMG_1294.jpg IMG_1295.jpg IMG_1296.jpg

            Významnou měrou se na realizaci a zdárném průběhu výstavy podíleli ivančičtí pěstitelé. Největším z nich je pan Milan Halúzka, který se specializuje na velkokvěté chryzantémy. Velký podíl na celkovém uspořádání výstavy i aranžování měly další ivančické pěstitelky – Hana Nešpůrková a Jana Kopuletá. Přispěly také aranžérky Jindřiška Halúzková a Ingrid Čejková.

IMG_1297.jpg IMG_1298.jpg IMG_1299.jpg
IMG_1300.jpg IMG_1301.jpg  

            Většina z návštěvníků tradiční výstavy chryzantém v Ivančicích se zajímala o památník Alfonse Muchy i výstavu Vladimíra Menšíka. Ivančice se tak dostávají do povědomí lidí z celé republiky i zahraničí.

 

Autor článku / textu:

Jana Kopuletá

Použité zdroje: -
Fotografie / obrazové materiály Ing. Bohumil Smutný
Datum uveřejnění: 25. 10. 2005
Zpracování do elektronické formy: Ing. Bohumil Smutný
Autorská práva: Město Ivančice
Alternativní formáty /PDF/ nepublikován
Žádné komentáře
 
Děkujeme že jste navštívili naší stránku. Thank you.